203

Zpracování plastů

by

in


3D tisk

Tato výrobní technologie má v dnešní době spoustu nadšenců, protože tiskárna se dá pořídit za několik tisíc, přičemž nemůžeme tisknout sice dražší materiály a nějaké zázračné výrobky, ovšem jako vstup do tohoto světa to rozhodně stačí, vše si osaháte, vyzkoušíte a třeba Vás to chytne.

3D tisk

Ve firmách jsou mnohdy o dost dražší stroje, protože zde vyrábí součástky používané v reálné praxi. Výrobní časy jsou mnohdy delší, než u jiných metod, ovšem pro nějakou menší sérii či prototypovou výrobu to může být ekonomicky znatelně výhodnější, protože u takového vstřikování stojí dost peněz forma i samotný stroj. 3D tisk však rozhodně není pouze o polymerech, protože v dnešní době už se běžně tisknou i kovové materiály. Dá se to spojit s reverzní inženýrstvím, kdy převedeme opotřebovanou součástku do digitálního modelu, zde ji můžeme klidně i nějak vylepšit a následně se soubor připravený pro tisk poslat do tiskárny a výrobě může začít. Mezi dokončovací práce můžeme zařadit třeba horkovzdušnou pistoli k zajištění hezčího povrchu.

Vstřikování

Tento proces vynikající skutečně slušnou produktivitou, protože ze stroje je vyhazován jeden výrobek za druhým. Není problém dosáhnout vysoké rozměrové přesnosti a dobré kvality povrchu. V dnešní době se setkáme především se šnekovým vstřikovacím strojem, protože ten zajistí rovnoměrné prohřátí materiálu na vhodnou teplotu a navíc dotlak šneků sníží smrštění a zajistí zaběhnutí do všech částí formy. Výrobu právě tohoto vstřikovacího nástroje https://www.hro-tech.cz/vstrikovaci-nastroje/ Vám zajistí specializovaná společnost.

vstříknutý plast

Ta nejdříve formu zkonstruuje ve specializovaném softwaru, kde jsou obsaženy všechny jejich součástky, přičemž těch jsou klidně stovky. Zároveň se starají o optimalizaci, aby výrobní čas byl co nejkratší a výstřik co nejkvalitnější. Následuje výroba, přičemž tu realizují na moderních CNC obráběcích strojích.