203

Jak je to s vedlejšími účinky adaptogenů


Adaptogeny jsou bylinky, které se užívají na udržení hormonální rovnováhy, a v souladu s tím i k posílení tvorby testosteronu, jež zejména u mužů zajišťuje svalovou sílu, fyzickou zdatnost a obratnost a mimo jiné i schopnost erekce a ejakulace semene. Musíte ale dodržovat doporučené dávkování.

Co se vám může přihodit, když to přeženete s dávkováním

Tribulus vedlejší účinky je výraz, který lidé vyhledávají, aby si objasnili i odvrácenou stranu léčivých přípravků. Ono je to ale s těmi přírodními velmi odlišné od syntetických léků. Adaptogenní rostliny, kam patří i Tribulus (Kotvičník), jsou tak dobře zmapovány stovkami generací našich předků, že není třeba se jich obávat takřka vůbec. Bylinná léčba je obvykle šetrná a lidí již dobře ví, které bylinky jsou prospěšné, a které naopak jedovaté, takže by jistě nikoho z vás nenapadlo natrhat si ocún nebo konvalinky a připravit z nich smrtící zeleninový salát.

adaptogenní bylinky

Adaptogeny obsahují velmi mnoho živin a rostlinné látky, které organismu poskytují kromě energie i mechanismy, s nimiž lze udržet hormony v rovnováze, aniž by bylo nutné vytloukat klín klínem. To vytloukání klínů je ovšem typické pro syntetické preparáty, protože pozemský člověk prozatím nemá tolik schopností a zkušeností, aby dokázal konkurovat přírodě, respektive božskému dílu, které je velmi obsáhlé a složité. Užíváním syntetických léků upravíte jednu věc, ale na druhém konci se objeví problém, takže to není synergická léčba – komplexní léčba.

prášek z kořene Ženšenu

Naopak bylinky komplexně léčit dovedou a pro adaptogeny je to typické. Posilují organismus ve všech směrech a například Ženšenu se přezdívá Všehoj, protože jej můžete použít na všechny neduhy. Pouze to nesmíte přehnat. Je to podobné, jako kdybyste si chtěli pochutnat na dobrém jídle a tak byste se přecpali, že by vás bolel žaludek a ještě byste se pozvraceli. Při dodržování správného dávkování Tribulu a dalších adaptogenů se neobjevují takřka žádné vedlejší účinky, jen velmi výjimečně mírná nervozita, nespavost a žaludeční nevolnost, ale spíše jen při předávkování.