203

Dáme si na střechu solární panel


Také řešíte problém rostoucích cen energií a potravin? Zatímco u potravin se dá šetřit poměrně snadno, změnou jídelníčku a vypouštěním řady nevhodných pochutin, spolu s přechodem na veganskou, tedy zároveň mnohem zdravější stravu, s energiemi to tak jednoduché není. Zvláště pak, pokud bydlíte v městském bytě, vytápění vám zajišťuje centrální plynová kotelna, a elektřinu se zemním plynem čerpáte z běžné distribuční sítě.

Máte-li možnost městský byt opustit, prodat jej a přestěhovat se na venkov, nejlépe do rekreační oblasti, neváhejte a udělejte to. Jistě vám nemusíme naznačovat, že tu budete mít k dispozici čerstvý vzduch a okolní přírodu, jde nám hlavně o značnou úsporu v rodinném rozpočtu.

panely na střeše domu

Topení – největší položkou bývají v rozpočtech většiny rodin výdaje za vytápění. V městských bytech vám prostě oznámí, že zvedají cenu tepla na dvojnásobek, a když nemáte dostatek financí, nezbývá vám nic jiného, než byt prodat nebo v něm žít bez topení, s teplotou kolem 14 stupňů den co den. Ve vlastním domě si však můžete zřídit krb s výměníkem a připojit k němu i fotovoltaiku, která bude místnosti přitápět. Topení dřevem bude výrazně levnější, a když budete chtít ještě více ušetřit, nasbíráte si dřevo v lese sami.

montáž fotovoltaiky

Ohřev vody solární panel fotovoltaiky můžete mít k dispozici i pro ohřev vody v bojleru. Opět další značná úspora za energie, což se projeví hlavně při porovnávání vyúčtování financí za energie v domě versus v bytě.

Elektřina – solární panely pochopitelně dovedou vyrábět elektřinu, kterou využijete pro pohon veškerých domácích spotřebičů. Zařízení vám namontuje po vzájemné konzultaci a vytvoření projektu specializovaná firma, která vám také zajistí případnou státní dotaci. Tím pádem budete mít trojí úsporu za energie – vytápění, ohřev vody a pohon spotřebičů a za ušetřené peníze si pak budete moci dovolit solidní životní standard.