203

Neviditelné nebezpečí

by

in


Starat se o velkou nemovitost, o haly, výrobní prostory, ale třeba i výškové budovy, mrakodrapy, to je práce na plný úvazek. V takových nemovitostech je na denním pořádku, že je potřeba něco opravit, něco zkontrolovat nebo provést nějaké revize. Tak velké budovy mají většinou svého správce, který je neustále v pohotovosti, aby mohl řešit problémy všech obyvatel domu. Správce budovy ale musí také hodně předvídat. Měl by mít přehled o stavu veškerého zařízení v domě, včetně veškerého potrubí a vzduchotechniky. Ne vše podléhá pravidelným revizím.

čištění vzduchotechniky

Například klimatizace, tam jistě bude správce kontrolovat ventilátor, ale čištění celého ventilačního potrubí, to není povinné, ale je to důležité, protože čištění vzduchotechniky může velmi ovlivnit kvalitu bydlení. Ve velkém domě bude vznikat vysoká koncentrace pachů, z kuchyní, koupelen, z WC, všude vznikají výpary a pachy, které při ucpané klimatizaci mohou pěkně znepříjemnit život. V nových výškových budovách se sází na klimatizaci a často se v celé budově nedají otevírat okna. V České republice nemáme zrovna mrakodrapy, ale i tady se najdou budovy, které jsou závislé pouze na klimatizaci.

čištění vzduchotechniky

Aby vzduch koloval klimatizací, musí docházet k řádnému a častému čištění vzduchotechniky. Pokud by se totiž dostaly do vzduchotechniky viry nebo bakterie, byl by to pořádný průšvih. Došlo by k rychlému zamoření celého domu a víme dobře, co třeba udělal takový covid. Následky by byly kritické. Asi si nikdo nedovedeme představit, jak se řeší poruchy výtahu v mrakodrapu, jak by se dostali lidé do takového osmdesátého patra, ale mrakodrapy určitě nemají jen jeden výtah, bude jich tam více. Nicméně porucha výtahu nás bude stát pouze bolavé nohy. Oproti tomu porucha klimatizace nás může přímo ohrožovat na životě. Měla by se proto pravidelně čistit a desinfikovat.