203

Fotovoltaika se musí vyplatit


Fotovoltaika cena joyce-energie.cz je obvykle to první, co zájemce o tuto problematiku zajímá. Je to naprosto logické, protože právě finanční úspory bývají hlavním důvodem pořizování těchto zařízení. K čemu vám bude na střeše něco, co sice vyrábí elektřinu, ale vy jí máte podstatně levnější od vašeho distributora a dodavatele. Přimhouřit oko lze u vyšších cen energie pouze u ostrovních systémů, kde chtějí být lidé zcela odříznuti od světa, ale pokud by mělo jít o astronomickou částku, málokdo by se do takového prodělečného projektu pustil.

fotovoltaika na domě

Úvahy o prodělečnosti byly na pořadu dne hlavně v devadesátých letech minulého století, tehdy šlo spíše o projekty pilotní, které měly prokázat funkčnost a životnost zařízení, ale cena fotovoltaiky byla tak vysoká, že se to téměř nikomu nevyplatilo. Dnes je ale situace jiná, mnoho komponentů zlevnilo, zařízení jsou spolehlivější a s delší životností, a vyplácí se dokonce i ostrovní systémy. Kdo chce ušetřit, a ještě být nezávislý na elektrifikaci, má možnost kontaktovat specializovanou firmu a nechat provést kompletní analýzu přímo na míru.

fotovoltaické panely na zemi

Z čeho se konečná cena skládá

Materiál a zařízení – fotovoltaika, to nejsou jen panely na střeše, ale stejnosměrný a střídavý rozvaděč, střídač a akumulátory. O ceně jednotlivých dílů a jejich životnosti vám bude referovat váš zhotovitel.

Montážní práce – zhotovitel, tedy firma, která fotovoltaiku namontuje a zprovozní, si samozřejmě bude účtovat i montážní práce, zejména montáž střešních nosičů.

Oživení a spuštění provozu – jakmile se zařízení nainstalují, zapojí se a odzkouší v rámci zkušebního provozu. Je-li vše v pořádku, nastává ostrý provoz a předání zařízení včetně kompletní dokumentace (návodu k obsluze) majiteli objektu.

Záruka – o konkrétních podmínkách záruky na zařízení se vše dozvíte od vaší firmy, my bychom jen rádi podotkli, že delší záruka se vztahuje zejména na panely. Mnoho výrobců ji poskytuje na dobu 25 let.

Dotační program – vyřízení státní dotace provádí řada firem v ceně svých služeb. Týká se to ovšem pouze systémů připojených do rozvodné soustavy. Na ostrovní fotovoltaiku dotaci čerpat nemůžete.